Stillwater News Press

April 15, 2014

Candidate filing period ends

Eric Swanson Staff Writer adanewsreporter@cableone.net
www.theadanews.com

Ada —

From the U.S. Congress to the Oklahoma House, several incumbents are hoping to hold onto their jobs in the 2014 elections.

Oklahoma’s candidate filing period began last Wednesday and ended Friday. The primary election is set for June 24, with runoffs scheduled for Aug. 26. The general election will be Nov. 4.

Here’s a partial list of the candidates who filed for federal, state and county offices by Friday’s deadline. The list includes only those candidates of interest to area voters.

An (I) next to the candidate’s name indicates the incumbent.

 

Pontotoc County

Assessor

Debbie Byrd (I)

Commissioner, District 1

Gary Starns (I)

Commissioner, District 3

Justin Roberts (I)

Treasurer

Glenda Gonderman (i)

Court clerk (unexpired term)

Karen L. Dunnigan (i)

Kevin Turney

 

District judge for District 22, Office 2

Steve Kessinger (I), Ada

 

Associate district judge, Coal County

D. Clay Mowdy (I), Coalgate

 

Associate district judge,

Murray County

Aaron S. Duck (I), Sulphur

 

Associate district judge,

Pontotoc County

Preston Draper, Ada

Lori Jackson, Ada

Heather H. Wright, Ada

 

District attorney, District 22

Democrat

Chris Ross (I), Ada

 

State Senate, District 6

Democrat

Joe B. Hill, Durant

Republican

Josh Brecheen (I), Coalgate

Independent

Vicki J. Gaylor, Kingston

 

Oklahoma House, District 25

Republican

Todd Thomsen (I), Ada

 

U.S. Senate, Democrat

Matt Silverstein, Bixby

Republican

Jim Inhofe (I), Tulsa

D. Jean McBride-Samuels, Jenks

Erick P. Wyatt, Norman

Evelyn L. Rogers, Tulsa

Rob Moye, Yukon

Independent

Ray Woods, Fairview

Aaron DeLozier, Wichita Falls, Texas

Joan Farr, Broken Arrow

 

U.S. Senate (Unexpired term)

Democrat

Connie Johnson, Oklahoma City

Patrick M. Hayes, Anadarko

Jim Rogers, Midwest City

Republican

Jason Weger, Norman

Kevin Crow, Chickasha

Eric C. McCray, Tulsa

T.W. Shannon, Lawton

Randy Brogdon, Owasso

James Lankford, Edmond

Andy Craig, Broken Arrow

Independent

Mark T. Beard, Oklahoma City

 

U.S. House, District 4

Democrat

Tae Si, Norman

Bert Smith, Moore

Republican

Tom Cole (I), Moore

Anna Flatt, Ardmore

Independent

Dennis B. Johnson, Norman

 

 

Governor

Democrat

Joe Dorman, Rush Springs

Republican

Mary Fallin (I), Oklahoma City

Chad Moody, Oklahoma City

Dax Ewbank, Guthrie

Independent

Richard Prawdzienski, Edmond

Joe Sills, Oklahoma City

Kimberly Willis, Oklahoma City

 

Lieutenant governor

Democrat

Cathy Cummings, Oklahoma City

Republican

Todd G. Lamb (I), Oklahoma City

 

State auditor and inspector

Republican

Gary A. Jones (I), Cache

 

Attorney general

Republican

Scott Pruitt (I), Tulsa

 

State treasurer

Republican

Ken Miller (I), Edmond

 

Superintendent of public instruction

Democrat

Jack C. Herron Jr., Norman

John Cox, Hulbert

Freda Deskin, Edmond

Ivan Holmes, Oklahoma City

Republican

Janet C. Barresi (I), Oklahoma City

Joy Hofmeister, Tulsa

Brian S. Kelly, Edmond

 

Commissioner of labor

Democrat

Mike Workman, Tulsa

Republican

Mark Costello (I), Edmond

 

Insurance commissioner

Republican

John Doak (I), Tulsa

Bill Viner, Moore

 

Corporation commission (one seat)

Republican

Cliff Branan, Oklahoma City

Todd HIett, Kellyville