Stillwater News Press

Local News

October 22, 2013

Oklahoma State University Homecoming Award Winners

STILLWATER, Okla. — 2013 Oklahoma State University Homecoming award winners.

Football Frenzy

Greek Life

1st - Alpha Omicron Pi/Sigma Chi

2nd - Pi Beta Phi/Sigma Phi Epsilon

Female MVP - Rachel Urban

Male MVP - Blake Umberham

Open Bracket

1st - The Independents

2nd - Bennett Hall

Female MVP - Bri Calip

Male MVP - Eric Wickliffe

Sign Competition

Student Organizations

1st - Human Science Ambassadors

2nd - Oklahoma Collegiate Cattlewomen and Cattlemen

3rd - RHA

Residential Life

1st - Stout Hall

2nd - Kamm/Peterson/Friend

3rd - Parker/Wentz

Greek Life

1st - Kappa Alpha Theta/Phi Delta Theta

2nd - Kappa Kappa Gamma/FarmHouse

3rd - Chi Omega/Sigma Alpha Epsilon

Harvest Carnival

Student Organizations:

1st - Oklahoma Collegiate Cattlewomen and Cattlemen

2nd - Pre-Vet

3rd - CASNR Student Success Leaders

People’s Choice - Omega Phi Alpha/Theta Chi

Harvest II Philanthropy Award - Mortar Board

Residential Life

1st - Kerr-Drummond

2nd - Bennett Hall

3rd - The Villages

People’s Choice - Kerr-Drummond

Harvest II Philanthropy Award - Kerr-Drummond

Greek Life

1st - Kappa Kappa Gamma/FarmHouse

2nd - Kappa Alpha Theta/Phi Delta Theta

3rd - Kappa Delta/Phi Gamma Delta

People's Choice - Phi Mu/Kappa Alpha Order

Harvest II Philanthropy Award - Alpha Omicron Pi/Sigma Chi

Chili Cook-Off

Student Organizations

1st - Human Sciences Student Council

2nd - Sigma Tau Gamma

3rd - Collegiate 4-H

People’s Choice - Sigma Tau Gamma

Residential Life

1st - Kerr-Drummond

2nd - Patchin/Jones

3rd - Bennett Hall and Parker/Wentz (Tie)

People’s Choice - Kerr-Drummond

Orange Reflection

1st - Kamm/Peterson/Friend

2nd - Stout Hall

3rd - Iba Hall

Most Spirited College

College of Agricultural Sciences and Natural Resources

Sea of Orange Parade

Band Competition

1st - Henryetta High School

2nd - Chelsea High School

3rd - Garber High School and Weleetka High School (tie)

Community Parade Entry

1st - Payne County Youth Services

2nd - Canyon's Malamute Puppies

3rd - Stillwater's Three Amigos

Student Organizations

1st - Omega Phi Alpha/Theta Chi

2nd - Dairy Science Club

3rd - Collegiate FFA

Residential Life

1st - Bennett Hall

2nd - Kerr-Drummond

3rd - Iba Hall

Grand Marshal’s Cup

Omega Phi Alpha/Theta Chi

House Decorations

Alumni Association Chairman’s Cup:

1st — Kappa Delta/Phi Gamma Delta

2nd - Zeta Tau Alpha/Alpha Gamma Rho

3rd - Gamma Phi Beta/Sigma Nu

4th - Alpha Chi Omega/Kappa Sigma

5th - Kappa Alpha Theta/Phi Delta Theta

Engineering Excellence Award

Zeta Tau Alpha/Alpha Gamma Rho

Safety Award

Kappa Alpha Theta/Phi Delta Theta

Homecoming King & Queen

Marty Jones and Lucy Bates

Sweepstakes

Student Organizations

1st - Dairy Science Club

2nd - Omega Phi Alpha/Theta Chi

3rd - Oklahoma Collegiate Cattlewomen and Cattlemen

Residential Life

1st - Bennett Hall

2nd - Kerr-Drummond

3rd - Iba Hall

Greek Life

1st - Kappa Delta/Phi Gamma Delta

2nd - Zeta Tau Alpha/Alpha Gamma Rho

3rd - Kappa Kappa Gamma/FarmHouse

1
Text Only | Photo Reprints
Local News
Stilly Studio
NewsPress Specials
AP Video
Stocks